Strona 1 z 1

okno dachowe

PostNapisane: N sie 12, 2018 13:53
przez republika
okno dachowe

Na moich oknach dachowych pojawia się wilgoć. Jest jej szczególnie dużo, kiedy na zewnątrz temperatura spada poniżej 0 st.C. Mieszkanie znajduje się na poddaszu, jest nowe, mieszkamy w nim od roku. Okna PCV cały czas są rozszczelnione, a w pokoju dziecka jest nawiewnik higrosterowalny.

Wilgoć w powietrzu to zjawisko naturalne. Źródeł wilgoci jest wiele. Dostaje się do pomieszczenia wraz z powietrzem zewnętrznym, generowana jest podczas codziennych czynności wykonywanych przez domowników. Dla przykładu - rodzina trzyosobowa produkuje tylko za sprawą oddychania i pocenia się około 4-5 litrów wody na dobę.

Jeśli mamy sprawnie działającą wentylację, to nic złego się nie dzieje. Problem zaczyna się jednak, gdy wentylacja nie jest w stanie zapewnić odpowiedniej wymiany powietrza. Dodatkowo w tym konkretnym przypadku mamy najprawdopodobniej do czynienia z wilgocią technologiczną. Jest to proces intensywnego odparowywania wody zgromadzonej w materiałach użytych w procesie budowy - tynki, wylewki, farby, kleje.

W przypadku gdy wilgotność względna w pomieszczeniu przekracza 60% - przy różnicy temperatur pomiędzy środowiskiem wewnętrznym i zewnętrznym równej 20 stopni występuje zjawisko kondensacji pary wodnej. Aby ograniczyć to zjawisko na oknach dachowych należy przestrzegać kilku ważnych reguł.

Ważny jest sposób wykończenia wnęki okiennej - szpaleta dolna prostopadła do podłogi, szpaleta górna równoległa do podłogi. Pod oknem powinien być umieszczony grzejnik lub inne źródło ciepła, które wymusi odpowiednią cyrkulację powietrza.
Warto również sprawdzić kanały wentylacyjne w pomieszczeniach. Wentylacja może nie działać prawidłowo jeżeli kanały wentylacyjne będą niedrożne lub zbyt krótkie, co powoduje niedostateczną siłę ciągu.

PostNapisane: N sie 12, 2018 13:53
przez Reklama